Rok Benedikta Roezla

Rok Benedikta Roezla 1

Obecní akce k 200. výročí narození slavného rodáka

Vážené sousedky a vážení sousedé,

s radostí bych Vám chtěl představit Rok Benedikta Roezla - seriál výstav, přednášek a výletů k 200. výročí narození nejslavnějšího horoměřického rodáka Benedikta Roezla, zvaného Dona Benita, velkého to zahradníka a cestovatele. V naší obci žil pouze do svých pěti let, ale jeho život byl plný zajímavých a nebezpečných dobrodružství a vydal by na několik životů. Také o něm bylo napsáno hned několik knih a jeho památník stojí na Karlově náměstí v Praze. Je to osobnost, po které bylo pojmenováno na 130 druhů rostlin. A co vše nás tedy čeká?

12. května 14:30 - 19:30 hod.- SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ PŮDY ZÁMEČKU & OTEVŘENÍ STUDÁNKY

Na Zámečku proběhne slavnostní otevření nově zrekonstruované půdy historické části. Pro návštěvníky bude připravena komentovaná prohlídka, budou se moci podívat na zateplení Kaple sv. Anny, do Rytířského (Loveckého) sálu a na další nově zrekonstruovaná místa. Na nádvoří připravujeme výstavu o životě Benedikta Roezla spolu s uvolněnou přednáškou, kterou přednese student ČZU a velký fanoušek orchidejí Ondřej Zolotar.

27. května - PO STOPÁCH ORCHIDEJÍ V ČESKÉM STŘEDOHOŘÍ

Věděli jste, že v České republice roste až 80 druhů orchidejí?S dalším sběratelem a milovníkem orchidejí panem Jiřím Malinou se vydáme na výlet do Českého Středohoří, kde roste hned několik jejich druhů. Jedná se o půldenní výlet, který zakončíme na magickém hřbitově v Panenském Týnci, kde se nachází hrob Benedikta Roezla.

1. června 10:00 - 13:00 hod. - Dětský den Horoměřice

Renomovaná ilustrátorka Barbora Brůnová a spisovatelka Petra Braunová vytváří nejen pro Dětský den komiksové leporelo o životě Benedikta Roezla. To si budou moci děti částečně dobarvit samy a dozvědí se tak hravou formou plno zajímavých informací z jeho života.

15. září - Sousedský festival

Na této největší horoměřické společenské akci by měla vyvrcholit výstava obrázků dětí místní ZŠ na téma Benedikt Roezl a jeho život.

Začátek října - přednáška

6. října se v univerzitní Botanické zahradě Na Slupi bude konat prodejní burza nejen orchidejí. Proto bychom rádi několik dní před touto burzou uspořádali besedu a přednášku o orchidejích, stylově v Galerii Orchidea. V jednání je i komentovaná prohlídka v Botanické zahradě Na Slupi, která by proběhla na přelomu října a listopadu.

Říjen/listopad - Scénické čtení

Náš soused herec a dabér Petr Gelnar je milovníkem květin a přišel s nápadem na scénického čtení o Benediktovi Roezlovi, které by se konalo v Galerii Orchidea. Jaký knižní zdroj si vybere? Dona Benita Evy Hoffmannové, nebo Za Modrou orchidejí Vojtěcha Lva?

Věřím, že se podaří obnovit i tradice návštěvy hrobu Benedikta Roezla v Panenským Týnci, na jehož údržbu obec dříve i přispívala.

Pokud máte další nápady a podněty a chuť se na těchto akcích podílet i organizačně nebo programově, neváhejte mne oslovit elektronicky na: vaclav.liska@horomerice.cz.

Příjemné odpoledne!

Václav Liška, obec Horoměřice